Pust je takšen dan v mesecu februarju, ko radi na mizo postavimo kaj zelo posebnega in dobrega, nekaj drugačnega. Stara »šega« pravi, da »pust mora biti masten okoli ust«. Pust je čas dobre volje, norčij, maskiranja in seveda za časa pusta si od sladkih dobrot »oblizujemo« prste in uživamo v vonju krhkih flancatov (kroštol) in slastnih domačih krofov. Za časa pusta se veliko »rajanje« dogaja tudi v kuhinji, pust ponuja veliko sladkih dobrot in želim vam, da bo tudi v vaši kuhinji zadišalo, oziroma, da se boste preizkusili v peki pustnih dobrot, da vam bo šlo delo »bolj od rok« vam ponujam dva recepta za pustne dobrote.
Babičini pustni krofi
Za testo potrebujemo:
- 200 g polbele moke
- 300 g bele moke
- sol
- vanilijo
- olupek neškropljene mandarine
- 1 dcl mleka
- 4 žlice rjavega sladkorja
- 5 žlic masla
- 5 rumenjakov
Kvasna omaka:
- 3 žlice mleka
- žličko medu
- žličko moke
- 20 g kvasa
Nadev:
- 20 žličk marelične marmelade
Za cvrtje:
- 2 dlc sončničnega olja
- 1 l oljčnega olja
Pust – krofi
Priprava
Moko presejemo in prelijemo s približno 0,5 dl vročega sladkega mleka. Iz mlačnega mleka, moke, medu in kvasa naredimo kvasno omako in jo takoj zlijemo v moko. Dobro premešamo, dodamo stopljeno maslo, rumenjake, vanilijo, na drobno narezan mandarinin olupek in sol. Če je potrebno dodamo še malo vročega mleka. Zamesimo mehko testo, ki ga med vzhajanjem vsaj petkrat obrnemo. Na koncu dodamo moko, da zamesimo hlebček. Počakamo, da vzhaja do polovice, potem ga razrežemo na več delov. Iz njih oblikujemo gladke kroglice, pokrijemo in pustimo, da na toplem vzhajajo vsaj dve uri. Segrejemo kozico in vanjo vlijemo za tri prste olja in ga malo segrejemo. Vzhajane krofe obrnemo, položimo v olje, zvišamo temperaturo in kozico pokrijemo s steklenim pokrovom. Ko krofi porumenijo, jih obrnemo, temperaturo nekoliko znižamo in odkrite pečemo do konca. Z marmelado jih nadevamo, ko so še topli. Tudi marmelado malo pogrejemo, da lažje steče v krof.
Nasvet
Testa za slastne krofe ni potrebno stepati, ker kvasovke opravijo »svoje delo« namesto vas. Za dobre in okusne krofe je pomembno, da moko večkrat presejemo, poparimo jo že na začetku z vročim mlekom in zamesimo bolj redko testo. Ko krofe dajemo v olje, morajo biti dobro vzhajani, vendar ne preveč, olje pa ne prehladno in ne prevroče. Oljčno olje in mast se ne penita tako kot cenena rastlinska olja. Če kdo ne sme mleka, lahko krofe zamesimo z vodo, namesto jajc lahko vzamemo čičerikino moko in če krofov ne zmoremo nadevati, lahko toplo marmelado ponudimo posebej.
Flancati – po istrsko kroštole
Potrebujemo:
- 300 g moke
- 1 dl sladke smetane
- 2 jajci
- sok limone
- sladkor v prahu
Pust – kroštole
Za cvrtje:
- 0,5 l sončničnega olja
- 1 l oljčnega olja
Priprava:
Večkrat presejano moko poparimo s toplo smetano. Posebej umešamo limonin sok, sol in jajca. Zmes vlijemo v moko in zamesimo trdo testo. Oblikujemo več hlebčkov jih pokrijemo in pustimo počivati tri ure. Testo tanko razvaljamo in razrežemo na kroge, trikotnike, pravokotnike in daljše trakove z zarezo, ki jih zavežemo v pentljo. V ogreto posodo nalijemo za tri prste olja, ga malo segrejemo in vanj položimo oblikovane koščke testa. Po potrebi temperaturo nekoliko zvišamo, vendar med cvrtjem pazimo, da se olje ne pregreje. Zlatorumene flancate – kroštole položimo na papirnato servieto in posujemo s sladkorjem.
Pust – flancati
Nasvet
Zelo pomembno je, da kroštole cvremo v dobrem olju, rastlinska olja se začnejo hitro peniti in nas lahko »spravijo« v slabo voljo.
vir: http://mojpogled.com/pust-pustne-dobrote-krofi-krostole/